Jdi na obsah Jdi na menu
 


Morčecí dieta

25. 3. 2008

Morčecí dieta

aneb Návod jak nemít doma tlusťochy a také Upozornění, že i morčata mohou mít z diet problémy

Důvody pro dietu mohou být různé. K dietě by měla vést především starost o zdraví morčete, ale může se také jednat o nutnost shodit pár deka k dosažení dobré kondice pro výstavu. Vhodná dieta může někdy zabránit i úhynu zvířete.

Pokud chceme, aby morče ubylo na váze, musíme být důslední hlavně u sebe. Krmíme v pravidelném čase a jídlo nepřihazujeme zvířátku během dne. Dopřejeme mu dostatek pohybu třeba proběhnutím po bytě nebo ve výběhu na zahradě, kde mu nehrozí žádné nebezpečí.

Jednou až dvakrát denně v pravidelnou dobu krmíme senem a zeleninou. Obiloviny nahradíme větším množstvím zeleniny. Pozor na nadýmavé druhy. Nepodáváme potraviny s velkým obsahem tuku (slunečnicová a kukuřičná semínka, oříšky, piškoty, rozinky, atd.), ovoce s vysokým obsahem cukru (např. banán), vyhýbáme se i granulím. Morče musí mít zajištěn dostatek čisté vody.

Zrní (žito, pšenice, ječmen) - podáváme pouze 2x týdně a to jednu polévkovou lžíci na morče. I ze samotné pšenice může morče nabírat na váze!

Morče musí mít zajištěn dostatek vitamínů - hlavně vitamínu C a minerálů. Během diety je raději podáváme i v podobě vitamínových přípravků.


Razantní dietu na 7dní - jen seno a vodu - můžeme dát pouze samci. Musíme zajistit dostatek vitamínů a minerálů. Tato dieta je ovšem velice výjimečná a rozhodně se nesmí stát pravidlem!

S dietním režimem u samic musíme být velmi opatrní. Při nedostatku živin, vitamínů a minerálů může dojít ke snížení reprodukce a až k úplnému vymizení tvorby vajíček. Kromě narušené reprodukce může nastat zhoršení funkce imunitního systému a z toho plynoucí snížená odolnost k nemocem.


Je nemyslitelné morčeti několik týdnů dopřávat hojnost kalorické potravy s předpokladem, že až se dostane na kritickou váhu, potravu opět omezíme. Při častějším omezení potravy si začne organismus tuky naopak šetřit a ukládat na očekávanou dobu nedostatku živin. Takové "poctivé" zásoby lze potom velmi špatně odbourávat. Stejně jako u lidí můžeme u morčete vyvolat "jo-jo efekt", tedy prudký nárůst váhy po vysazení diety. Morče raději krmíme střídmě, než abychom museli přistoupit k dietnímu režimu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář